Minister Aleksander Bobko na otwarciu Międzynarodowego Tygodnia Nauki i Technologii w Chinach

rektor_003– Wymiana doświadczeń między Polską a Chinami na płaszczyźnie edukacyjnej, naukowej i gospodarczej, również dotyczącej rozwoju technologicznego, daje możliwość intensyfikacji współpracy międzynarodowej – mówił wiceminister Aleksander Bobko na otwarciu Międzynarodowego Tygodnia Nauki i Technologii w Chinach. – Już widzimy efekty tego procesu: młodzi Chińczycy coraz chętniej decydują się na podjęcie studiów w Polsce – dodał.

 

Zdynamizowanie współpracy i wymiany akademickiej

Prof. Aleksander Bobko, sekretarz stanu w MNiSW, podczas wizyty w Chinach odwiedził trzy uniwersytety – Guangdong Polytechnic Normal University, Dongguan University of Technology i Xi’an International Studies University. W tym ostatnim minister Bobko zwiedził Centrum Badań nad Polską, spotkał się z wykładowcami oraz studentami pierwszego roku polonistyki. Wiceminister podpisał również porozumienie o współpracy pomiędzy Fundacją Edukacji Polsko-Chińskiej i Departamentem Edukacji Rządu Prowincji Shaanxi, co stanowi kolejny krok w stronę umiędzynarodowienia polskiej nauki. Aleksander Bobko wziął udział w forum naukowo-technologicznym, a także w spotkaniu z przedstawicielami rządu prowincji Dongguan. Rosnącej liczbie obywateli Chin uczących się języka polskiego będzie z kolei poświęcone sobotnie spotkanie wiceministra z lektorami języka polskiego i przedstawicielami polonistyki tamtejszego uniwersytetu.

 

Coraz więcej studentów z Chin na polskich uczelniach

Od kilku lat obserwujemy przyrost liczby studentów z Chin, kształcących się na polskich uczelniach. W roku akademickim 2016/2017 roku studentów z tego kraju było u nas 917, czyli niemalże dwa razy więcej niż w roku akademickim 2013/2014, kiedy studiowało ich 536. Ponad dwukrotnie zwiększyła się także liczba doktorantów z Chin, kształcących się w Polsce – w roku akademickim 2013/2014 było ich 31, a trzy lata później już 78.

– Rola edukacji jest we współczesnym świecie nie do przecenienia. To nauka podsyca głód poznawczy młodego pokolenia, determinuje jego obywatelski rozwój. To uczelnie przygotowują świadomych własnej tożsamości młodych obywateli, z których wielu staje się liderami  dalszych zmian i postępu – mówił podczas wizyty w Chinach sekretarz stanu Aleksander Bobko. – Dialog między naszymi krajami ułatwia także spojrzenie na współczesne problemy z dystansem i z innej perspektywy – podkreślił wiceminister.

 

Źródło:Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego